ma.gurusbaby.ru

Фетална малнутриција

фетална малнутриција

Секоја жена да го бараме тоа бебе е роден среќни и здрави. Но, тоа не е секогаш можно да се избегнат можните компликации и проблеми за време на бременоста. Според резултатите од една друга студија и анализа често открива оштетен фетален раст, присуството на неговите здравствени проблеми. Некои болести се предмет на ефективен третман предмет на навременото донесување на потребните мерки. Но, влијае на одредени компликации, за жал, е невозможно. Во неговата статија, ние да изберат да се фокусира на дијагноза фетална малнутриција, кој е откриен за време на на третиот триместар од бременоста.

Видео: ретардација синдром на плодот. синдром на феталниот раст ретардација

Hypotrophy на фетусот за време на бременоста

Феталната неухранетост - интраутерина ретардација на растот на детето. Обично дијагнозата се откриени во текот на третиот триместар од бременоста. Утврдени од страна на степенот на развој на споредби на фетусот лекар податоци за време на испитувањето, обемот на стомакот и должина матката. Од втората половина на бременоста има прилично брзо зголемување на големина на стомакот. Ако лекарот врз основа на резултатите од следниот преглед ќе забележите дека во стомакот не се зголемува во големина во текот на последните 2-3 месеци, тоа ќе биде доделен на дополнителни премин ултразвук. Кога ултразвук мери делови од телото (fetometry фетусот) на детето. Во студијата на посебно внимание се посветува на кругот, големината на главата, стомакот, бутовите должина. За да се избегнат грешки во утврдувањето на дијагнозата, се препорачува да го посетите истиот лекар. По сите, да го протолкува на истите фигури експерти може да варираат.

Видео: 01072016 Бидете здрави gipotrofii

Феталната hypotrophy може да се три степени. Најлесен - прв степен неухранетост фетусот. Изложени прв степен неухранетост, кога прифатените норми на феталниот развој заостанува во помалку од две недели. По раѓањето, дијагнозата обично не се поддржани. Во такви случаи, најчесто се должи на присуството на lbw семејство карактеристики (кога сите деца во семејството биле средна големина), или кога грешка во одредувањето на гестациската возраст. Втор степен неухранетост - јазот до 4 недели, третиот - повеќе од четири недели. Првиот степен е обично дете не постои никакво зло, но во случај на вториот и третиот може да резултира со сериозни последици за менталниот и физичкиот развој.

Малнутрицијата може да биде од две форми - асиметрични или симетрични. Кога симетрична форма би требало да се намали големината на сите органи, кои не одговараат на тековната бременост. Асиметрична неухранетост сугерира нерамнините во развојот на различни органи. Особено, во мозокот и скелет може да биде нормално, како и развој на црниот дроббубрезите и заостанува зад другите органи. Развојот на асиметрични губење обично се случува на условите по 28 недели од бременоста.

Видео: Направете вашиот избор

Причините за фетална малнутриција за време на бременоста

Неухранетост обично не се предизвикани од лошата исхрана, иако тоа може да предизвика појава на таквата состојба. Обично доведе до доцнење во развојот пушењето и алкохол. Од смола никотин, алкохол, и други токсични компоненти да доведе до негативни последици за фетусот. Уште една честа причина е инфекција, сексуално преносливи инфекции - цитомегаловирус, токсоплазмоза, латентни инфекции. Затоа, важно е да се идентификуваат овие инфекции во фаза на планирање на бременоста да се однапред да ги излечи.

Доцна toxicosis бремени (прееклампсија) Исто така, може да доведе до недоволна исхранетост. Ризични групи се бремените жени со присуство на кардиоваскуларни болести, хипертензија, дијабетес. Причина за неисхранетост може да биде, и одредени лекови, polycyesis, прерано созревање хорион (Плацентарното) хромозомски абнормалности. Исто така, се изложени на ризик се жени на возраст од 15 години или над 35, исто така, на работа во компанијата, кои вклучуваат досадни рачен труд, во контакт со пестициди, емоционална напон повисок.

Како да се третираат неисхранетост на фетусот за време на бременоста

По потврдување на фетална малнутриција за жени ќе бара периодични усвојувањето на CTG и Доплер да ги пратите повреди протокот на крв мозок и плацентарна, промени во ритамот на срцето на детето.

Видео: Смртноста на децата? Кој е виновен? Што да направам? Како да се роди здраво бебе: [email protected]

Третман во повеќето случаи води кон еден суптилен ефект. Таа не бара третман на неухранетост, а причините на кои што потекнува. Покрај мерките за решавање на основната причина е наменет за жени кои користат лекови со цел да се релаксираат на матката и подобрување на матката-плацентарната циркулација. Можна дестинација за бремените жени и лекови витамини, дизајниран за нормализирање на крвниот реолошките. Во текот на овој период потребно е да се обезбеди доволно ниво на кислород и хранливи материи добиени од страна на децата.

третманот може да биде кардиналот царски. Но, таква операција е прифатена, под слабост на детето за себе испорака. Од суштинско значење во третманот на неухранетост дадени за нормализирање на моќта на жените. Секојдневната исхрана на бремени жени треба храна богата со животински протеини и јаглехидрати. Обврзувачки компоненти на менито за време на бременоста треба да биде пилешко, месо, млечни производи, риба. Не заборавајте за овошје и зеленчук, кои, исто така, обезбеди значителна помош.

Ако навремено лекарски преглед и усогласување со нејзините одредби, не постои причина да се зборува за можноста за постоење на здраво бебе, кој ќе им даде радост и искрени насмевки на вашите најблиски.


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пренаталниот скрининг за фетални бременостаПренаталниот скрининг за фетални бременоста
Тајмингот Проекција на бременоста во првиот, вториот и третиот триместарТајмингот Проекција на бременоста во првиот, вториот и третиот триместар
Феталната неухранетост: симптоми и форми на болеста и нејзините третманиФеталната неухранетост: симптоми и форми на болеста и нејзините третмани
Анализа на АФП за време на бременостаАнализа на АФП за време на бременоста
Узи во текот на бременоста: времепловУзи во текот на бременоста: времеплов
Фетална хипоксијаФетална хипоксија
Одложен феталниот развојОдложен феталниот развој
Скрининг во текот на бременостаСкрининг во текот на бременоста
Фетална хипоксијаФетална хипоксија
Колку пати направи ултразвук во бременоста?Колку пати направи ултразвук во бременоста?
» » » Фетална малнутриција